Spremni za opuštanje

Spremni za opuštanje
IMATE LI VREME SAMO ZA SEBE?
Redovni predasi u kojima ćemo da budemo sami sa sobom i nađemo unutrašnji mir,
pomažu da se izborimo sa svakodnevnim problemima, oslobodimo telo napetosti i sprečimo nastanak brojnih oboljenja modernog doba.
Da biste istrajali na duhovnom putu, neophodno je da imate jaku težnju, a i podršku okoline, makar
u početku. Pored podrške, nužno je i znanje. U raznim duhovnim tradicijama sveta kaže se da je znanje poput svetla koje rasteruje mrak neznanja. Sem znanjem, treba da se naoružate i strpljenjem. Plodovi
meditacije, kao i kod biljke, zahtevaju dosta rada i pažnje. Negujte svoju biljku, i ona će lepo da raste,
razvija se i davaće vam izdašne plodove. Kako se treba pripremiti za praksu meditacije, da biste uspeli da dovoljno dugo izdržite mirno, u nekom od preporučenih sedećih položaja?
Male pripreme
Počinjemo od opuštanja. Opuštenost ili relaksacija je prvi i osnovni uslov svake duhovne prakse, pa tako i meditacije. Ako nismo opušteni, energija ne može slobodno da teče kroz naše fizičko telo. Dakle, postoji problem u energetskom protoku, koji se odražava na fizičko telo. Čim smo stegnuti u nekom delu tela (npr. u predelu vrata), tu postoji problem protoka, drugim rečima – otpor. To je analogno električnoj struji, koja lako i brzo protiče kroz provodnike, upravo iz razloga što je otpor zanemarljiv. Tačke u kojima smo zgrčeni ili stegnuti su tačke otpora. Te tačke vremenom postaju „tačke stresa“, odnosno čvorovi nagomilane energije, u kojima se blokira normalan tok energije.
Ljudima koji su oboleli od neke bolesti ili imaju neki poremećaj, ostajanje u sedećem položaju, u kojem treba da meditiramo određeni period vremena, može pričinjavati znatne teškoće. Stoga je veoma važno ukloniti poremećaje, ublažiti bol, isceliti povrede, i održavati telo u dobroj kondiciji i zdravlju. Otuda proizlazi neizmerna važnost pripreme kroz praktikovanje hatha joge.
Joga je uvek dobrodošla
Prakse hatha joge uključuju različite vežbe relaksacije, asane (zauzimanje odgovarajućih položaja), pranajame (vežbe disanja) i druge vežbe (mudre, bande, mantre i dr.) kojima podižemo psihofizičku
sposobnost, jačamo vitalnost i izdržljivost tela i uma i ponovo uspostavljamo neometan protok energije.
Međutim, nije ovde važno samo zauzimanje određenih položaja ili kontrola disanja i energije. Ono što je važnije od toga je svesnost izvođenja odgovarajuće prakse, jer tada osećamo svoje telo potpunije i dublje, pratimo njegove reakcije, osluškujemo ga.
Puna svest o položaju, zadržavanje naše pažnje na položaj, to je ono što čini razliku između asane i neke druge fizičke vežbe, recimo u fitnesu ili džogingu. Nije važno samo ”odraditi” neku vežbu, već je od presudne važnosti upotrebiti punu svest u vežbanju. Stoga se asane zauzimaju lagano. Vežbajući hatha jogu mi ostvarujemo sve čvršću i dublju povezanost sa našim telom, ali i sa našim umom, osvešćujući dublje nivoe nesvesnog uma i tako se zapravo pripremamo za praksu meditacije. Veća opuštenost, potpunija kontrola tela i daha, rezultuju većom lakoćom i elegancijom kretanja, te većom svesnošću, što dovodi do većeg zadovoljstva i plime životne energije i radosti, većeg
samopouzdanja i samosvesnosti. Uporedo ovladavanjem fizičkim telom i dahom i energijom, odvija
se i kontrola nad psihomentalnim sposobnostima i emocijama – razvija se koncentracija, vizualizacija, posmatranje, intuicija i druge latentne moći. Efekti vežbi koje doživljavamo, stimulišu nas da istrajemo
u praksama i tako se u nama razvija istrajnost, moć volje i budi iskrena težnja za samoostvarenjem.
Asana za sve početnike
Za početnike u meditaciji je najbolje da nauče opuštanje u tehnici šavasane, koja se radi kao jedna
od bazičnih tehnika relaksacije u hatha jogi. Šavasana je najjednostavnija asana u jogi. Pre samog vežbanja neophodno je da obezbedite prostor i i vreme u kome vas niko i ništa neće uznemiravati.
Vreme i mesto za rad najbolje odredite sami, u zavisnosti od obaveza i radnih navika. Izvođenje tehnike opuštanja u šavasani je vrlo jednostavno. Postavite neku prostirku na pod i lezite ispruženi na leđa, sa rukama pored tela i dlanovima okrenutim nagore. Malo razmaknite stopala, tako da telo leži udobno na podlozi. Zatvorite oči i prepustite se. Osetite svoje telo i osetite pod ispod sebe. Osetite kontakt tela sa podom. Usmerite pažnju na kontakt tela sa podlogom i osetite kako vaše telo naleže na nju. Ne treba žuriti i nervirati se ako ne postignete to odmah. Osećaj se postiže lagano. Da biste olakšali osetljivost tela, možete se poslužiti trikom. Kada treba da se usredsredite na određeni deo tela, podignite taj deo tela samo malo od podloge i pustite ga da sam padne. Dovoljno je da samo nekoliko santimetara odmaknete deo tela od podloge, i kada ga pustite da padne, prirodno će zauzeti opušteniji položaj. Drugi trik je da stegnete mišiće u fokusiranom delu tela, držite tako tenziju nekoliko sekundi i zatim naglo otpustite. Efekat opuštanja će se sam pojaviti, kao prirodna reakcija na prethodnu napetost.
Opuštanje u šavasani obično počinje od nogu i postepeno se kreće prema glavi. Uvek se radi opuštanje prvo desne, a onda leve strane tela. Takođe, prvo se opušta prednji deo tela, a onda zadnji. Počinje se sa opuštanjem nožnih prstiju desnog stopala, i to prst po prst, prelazi se na prste levog stopala, zatim opuštanje gornjeg dela desnog pa levog stopala, a onda redom, desnu pa levu stranu tela, odozdo nagore: opuštanje peta i tabana, zatim gležnjeva, listova i cevanica, kolena, butina, karličnog dela, bokova, struka, abdomena, trbuha, grudi, ključnih kostiju, potom donjeg, srednjeg i gornjeg dela leđa, zatim se prelazi na ruke, istim redosledom – prvo prsti, šake, podlaktice, nadlaktice, rameni pojas, vrat i na kraju glava. Na glavu posebno treba obratiti pažnju zbog velikog broja sitnih mišića, naročito na licu, čelu, oko očiju i usana. Obično je početniku potrebno mnogo više vremena da nauči da opusti telo. Naše telo, stalno pod stresom, zaboravilo je da se opusti.
Proverite da li dobro radite
U opuštanju treba postići najmanje dva efekta. Prvi efekat koji treba osetiti je efekat težine. Ovo se doživljava kao osećaj težine čitavog tela. To je veoma prijatan osećaj, istovremeno kao da smo laki kao
pero i teški kao tuč. Pažnja treba da bude usmerena na podlogu na kojem ležimo, tako da smo svesni kontakta tela sa njom, svom dužinom i širinom, kao da smo razliveni po njoj. Ako nastavimo da produbljujemo taj osećaj i da se prepuštamo, spontano će se pojaviti efekat težine. Ako se efekat težine pravilno doživi, automatski sledi drugi efekat – toplote. Ovo je nepogrešiv osećaj, kao da se čitavim telom razliva prijatna toplina. Osećaj topline u telu može se objasniti širenjem brojnih krvnih sudova, i onih najsitnijih kapilara, u perifernim delovima tela, tako da krv slobodno struji i razliva se čitavim organizmom, hraneći i zagrevajući nas.
Zamena za kratku dremku
Posle vežbanja šavasane osetićete veliko olakšanje, smirenost uma i tela i veliku opuštenost. Ova asana odmara telo i čisti ga od nagomilanog stresa, obnavlja izgubljenu energiju i okrepljuje. Šavasana se koristi kao pripremna praksa za više prakse . Može da posluži i kao način za obnavljanje izgubljene energije ili kao zamena za kratak san. Dovoljno je oko pola sata provedenih u šavasani i osetićemo se kao preporođeni. Ipak, nijedna tehnika ne može sasvim zameniti san, koji je od ključne važnosti za normalno funkcionisanje organizma. U uobičajenim okolnostima vežba se oko 10-15 minuta. Dužim vežbanjem ove asane postiže se stanje stalne i duboke opuštenosti i smirenog uma. To stanje pomaže da nesmetano obavljamo razne poslove i doprinosi očuvanju i unapređenju naše životne energije i opšte fizičke i psihičke kondicije. Šavasana najbolje opušta telo i priprema um za lakše savladavanje meditacije. Posle šavasane, dobro je da izvedemo i neke osnovne asane i tehniku pranajame. Na taj način, naše telo postaje opušteno
i osveženo, i kroz njega lakše struji bioenergija, a trup, kičma, vrat i glava mogu lakše da podnesu opterećenje dugotrajnog mirovanja.